Czy warto powierzyć przeprowadzenie rekrutacji firmom zewnętrznym?

Ważnym elementem wstępnym, jaki poprzedza realizację danego projektu, jest rekrutacja pracowników do zespołu. Wiele instytucji powierza przeprowadzenie rekrutacji zewnętrznym firmom specjalizujących się w tego rodzaju usługach.

W firmach, które zajmują się prowadzeniem rekrutacji, pracują przede wszystkich osoby z wykształceniem socjologicznym, psychologicznym oraz mediatorzy. Dzięki temu można liczyć na to, że rekrutacja przeprowadzona przez firmę zewnętrzną będzie rzetelna i owocna w pracownika, który się sprawdzi, spełni stawiane przed nim wymagania, oczekiwania.

Profesjonalna firma świadcząca usługi w zakresie rekrutacji pozwoli zaoszczędzić czas menadżerowi. Oczywiście menadżer nie może całkowicie odciąć się od procesu rekrutacji. Warto podkreślić, że choć owa zewnętrzna firma rekrutuje pracowników, to wyłania zwycięzcę rekrutacji, a nie „gotowego” pracownika. O tym, czy osoba wyłoniona przez firmę przeprowadzającą rekrutację, zostanie pracownikiem, decyduje menadżer, który może ostatecznie tą osobę zatrudnić lub nie. W praktyce niezwykle rzadko zdarza się, by kierownik nie dostosował się do porad firmy. Nie mniej jednak nie wolno zapominać, że gdy zatrudnienie danego pracownika okaże się z różnych powodów niekorzystne dla korporacji, tym, kto będzie za to odpowiedzialny jest przede wszystkim menadżer.

Skorzystanie z usług zewnętrznej firmy przeprowadzającej rekrutację ma szereg zalet. Przede wszystkim w ten sposób można zaoszczędzić czas innych osób, które miałyby wykonywać to niecodzienne zadanie. Poza tym rekrutacja i rozmowa kwalifikacyjna będzie przeprowadzona profesjonalnie, pracownicy będą dobrani do pracy na określonym stanowisku zgodnie z wykształceniem, posiadanymi umiejętnościami i typem osobowości. Dzięki temu, co ważna zwłaszcza w jednostkach finansowanych z budżetu państwa, zmniejsza się ryzyko wystąpienia nepotyzmu lub podejrzeń o nepotyzm.

Widzimy, więc, że choć zatrudnienie tego rodzaju firmy wiążę się z określonym zobowiązaniem finansowym, ma szereg zalet, które niejednokrotnie mogą być warte owej inwestycji, a wręcz w przyszłości zaowocować większymi zyskami.

Kiedy już mamy wybrany zespół, możemy zabrać się za zarządzanie zespołem i zarządzanie projektem. W tym celu można wykorzystać specjalne oprogramowanie do zarządzania projektami, które pomoże odpowiednio rozdzielić poszczególne zadania pomiędzy członków zespołu, ustalić harmonogram projektu, śledzić postępy prac, komunikować się z poszczególnymi członkami zespołu pracującego nad projektem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *