Jak Internet wpływa na komunikacje?

Programy komputerowe są tworzone przez ludzi, by usprawnić, ulepszyć i uprościć funkcjonowanie innym ludziom. W coraz większej liczbie dziedzin życia pojawiają się komputery, a wielu z nich są właściwie już niezbędne. O tym, jaki skok cywilizacyjny dokonał się w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci wiedzą chyba wszyscy. Rozwój technologiczny przyniósł wiele dobra, ale też wiele zmienił już nieodwracalnie. Jest to bardzo dobrze widoczne zwłaszcza w krajach rozwiniętych. Zmiany dokonują się w stylu życia, ale także wewnątrz każdego człowieka.

 

Komputery, a właściwie Internet, służy do komunikacji między ludźmi. Wszedł, więc w bardzo intymny etap ludzkich relacji. Wydaje się, że dzięki temu ludzie mogą być bliżej siebie, ponieważ są w stałym kontakcie nawet, jeżeli mieszkają daleko od siebie. Portale społecznościowe pozwalają odnawiać znajomości sprzed lat i podtrzymywać relacje ze znajomymi, którzy wyprowadzili się do innych miast lub poza granice kraju.

 

Paradoksalnie zacieśnienie relacji interaktywnych doprowadziło do rozluźnienia tych rzeczywistych. Na portalu mamy setki tak zwanych znajomych, którym opowiadamy wykreowaną wizję siebie. Dajemy się poznać z pewnych wybiórczych stron. Tworzymy sztuczny wizerunek. Co prawda czerpiemy z własnej osobowości, ale dokonujemy na niej wiele manipulacji, poprzez wymazywanie jednych cech i uwypuklanie drugich. Mając setkach przyjaciół w sieci, nie mamy ani jednego przyjaciela, na co dzień. Nie chodzi tu o kogoś, kogo chcemy do siebie przekonać zamieszczając w Internecie zdjęcie, na którym wyglądamy nienaturalnie dobrze lub uprawiamy jakiś fantastyczny sport. Nie ważne, że to był tylko jeden raz i że wcale nam nie szło. Na zdjęciu wygląda atrakcyjnie. Szkoda tylko, że wśród takiego tłumu znajomych z portalu łatwiej być samotnym, niż wtedy, gdy ma się kilkoro przyjaciół takich w rzeczywistości, takich, przed którymi nie trzeba się kreować.

 

Innym sposobem wykorzystania Internetu i programów komputerowych do komunikacji między ludźmi jest zarządzanie projektami online. Polega ona na tym, że, mając specjalny program do zarządzania projektami, można koordynować pracę nad wspólnym cele w zespole pracowników, którzy nigdy się nie spotkali, a nawet mieszkają w różnych stronach świata. Narzędzia do zarządzania projektami pozwalają rozdzielać zadania, które mają być kolejnymi etapami w realizacji wspólnego celu. Ważnym elementem zarządzania projektem jest odpowiednie harmonogramowanie zadań. Z pomocą programów komputerowych można rozpisywać zadania dla wielu osób, które mają się skończyć w różnych terminach i w dowolnym czasie „rzucić okiem” na ich przejrzyste przedstawienie w formie graficznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *